Sekrety pielęgnacji oczka wodnego

Prosty przepis na piękne i czyste oczko wodne

Oczka wodne są piękną ozdobą i miejscem wypoczynku i relaksu. Wszyscy posiadacze takiej ozdoby doskonale wiedzą, ile przyjemności sprawia wypoczynek nad takim zbiornikiem, niestety bywa też problemem dla fanów. Z jednym z takich problemów zgłosiło się do nas pewne małżeństwo, które poprosiło nas o pomoc.

Oczko wodne, którym mieliśmy się zająć ma około 30.000l wody. Bardzo ładny zbiornik z małą kaskadą oraz bujną roślinnością. W zbiorniku mimo wysiłków właścicieli zaczęły pojawiać się glony i osady.

Miejsce relaksu i odpoczynku straciło na swoim pięknie. Na szczęście dzięki profesjonalnej pomocy naszej firmy udało się zlikwidować problem.

Problem

W zbiorniku wodnym małżeństwo zgłosiło problem pojawienia się dużej ilości glonów oraz mułu. Zapach wody też nie należał do przyjemnych. Problem robił się coraz bardziej uporczywy, gdyż glony zaczynały zapychać filtry drastycznie zmniejszając ich wydajność.

Cel

Po zbadaniu sytuacji przystąpiliśmy do działań. Cel: szybko i bezpiecznie uporać się z problemem. W oczku wodnym nie tylko są rośliny, ale też kolorowe rybki ozdobne, a w gorące dni nawet pies właścicieli oczka szuka ochłody w wodzie.
Stosowane przez nas środki są bezpieczne dla środowiska, nawet kiedy się je przedawkuje nie stanowią niebezpieczeństwa dla organizmów żywych.

 

Prosty przepis...

Sekret utrzymania pięknego oczka wodnego to stosowanie naturalnych substancji i mikroorganizmów, które występują w przyrodzie.

Na złożony problem z jakim spotkaliśmy się w tym przypadku nasz przepis na przywrócenie pięknego wyglądu był prosty:

  • Eliminacja glonów – używając środka Aglon pozbyliśmy się glonów i alg.
  • Redukcja szlamu i osadów – z pomocą preparatu Amulon rozwiązaliśmy problem szlamu gromadzącego się na dnie zbiornika.
  • Usuwanie zakwitów wody– wyklarowanie wody uzyskaliśmy dzięki płynowi Ameton, który likwiduje zawiesinę.
  • Użyliśmy jeszcze jako dodatki Ammon i Denitron w celu przyspieszenia rozkładu amoniaków i azotanów.

Jakie ilości do tak dużego zbiornika?

Mimo iż zbiornik ma około 30.000l nie potrzeba dużej ilości preparatów. Środki pielęgnacji stosowane przez naszą firmę są koncentratami w związku z tym są bardzo wydajne.
Do naszego oczka użyliśmy:

  • 2 litry Aglonu, jako dawkę początkową 1l potem 130ml na tydzień;
  • 1 litr Amulonu, dozowany 130ml na tydzień;
  • 1 litr Ametonu, wlaliśmy 750ml jako jedną i jedyną dawkę;
  • 240g Ammonu i Denitronu, czyli po jednym opakowaniu, włożone do filtra by poprawić jego właściwości filtracyjne.

Efekty

Już po zaledwie trzech tygodniach było widać znaczącą poprawę. Glony zaczęły opadać na dno i się rozkładać. Zakwity wody ustąpiły. Osłona węża pobierającego wodę do filtra przestała się zapychać.
Sześć tygodni od rozpoczęcia stosowania preparatów oczko wodne wygląda bardzo dobrze. Po glonach nie ma śladu, a woda stała się przejrzysta i czysta. Nieprzyjemny zapach wody ustąpił. Cała kuracja poprawiła też jakość wody, od teraz nie tylko bardzo dobrze widać ryby, ale też nie ma już śniętych. Zalegający muł na dnie teraz ulega degradacji odsłaniając błękitne dno zbiornika. Cała przemiana wpłynęła bardzo korzystnie na wygląd, lilie wodne mają teraz grubsze i mniej poniszczone liście.

Jesienią kończy się wegetacja roślin i zaczyna ich obumieranie, zaczynają się procesy gnilne. O tej porze roku zbiorniki wodne są szczególnie narażone na zmętnienia wody i nieprzyjemny zapach. Dzięki regularnemu stosowaniu naszych środków nie odnotowaliśmy żadnych nieprzyjemnych skutków jesieni, a oczko wodne cały czas cieszy oko właścicieli.

Podoba Ci się ten artykuł? Jest dla Ciebie przydatny? Podziel się nim ze znajomymi.